اثبات تمکن مالی برای اخذ اقامت آمریکا

اقامت در آمریکا از روش های متفاوتی امکان پذیر است. متقاضیان اخذ اقامت آمریکا می توانند از طریق ویزای کاری با داشتن سابقه کار معتبر، داشتن جاب آفر، یا با دریافت دعوتنامه های تحقیقاتی به آمریکا مهاجرت کنند. یکی دیگر از روش های مهاجرت ویزای تحصیلی است که متقاضیان می توانند به داشتن مدرک آیلتس  6.5 و داشتن نمرات درخشان به یکی از معتبرترین دانشگاه های آمریکا راه پیدا کنند و ویزای موقت تحصیلی بگیرند .

اقامت آمریکا از طریق سرمایه گذاری نیز امکان پذیر است . میزان سرمایه می تواند بستگی به نوع سرمایه گذاری از 100 دلار تا 900 هزار دلار متغیر باشد. ولی یکی از روشهای آسان دریافت اقامت آمریکا از طریق ویزای تحصیلی است که یکی از پیش نیازهای آن ارزیابی ملک متقاضی و یا اسپانسر که میتواند خانواده درجه یک دانشجو باشد ، توسط کارشناس رسمی دادگستری است .

یکی از مواردی که باید متقاضیان قبل از هر گونه اقدامی در خصوص پذیرش به آن توجه داشته باشند، میزان تمکن مالی برای دریافت ویزای تحصیلی و تحصیل در کشور موردنظر است. چرا که عدم اعتبار کافی و قابل‌قبول دراین‌خصوص باعث ریجکت درخواست ویزای تحصیلی افراد علی‌رغم پذیرش و اپلای تحصیلی از دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی در کشور مقصد خواهد شد.

افراد متقاضی برای این منظور می‌بایست نشان دهند که یک حامی مالی هزینه‌های لازم برای تحصیل و زندگی آنها را در طول تحصیل در آمریکا ساپورت و یا حمایت میکند.  میزان تمکن مالی برای ویزای تحصیلی آمریکا به‌اندازه هزینه‌های یک سال تحصیل و زندگی فرد متقاضی را شامل خواهد شد. براین‌اساس فرد باید حداقل مدارک زیر را برای این منظور ارائه نماید:

 • صورت‌حساب‌های بانکی
 • همه شواهد و مدارک لازم برای یک حامی مالی به‌عنوان اسپانسر در مدت‌زمان تحصیل
 • نامه‌های کمک مالی برای فرد متقاضی
 • ارائه نامه‌های بورسیه تحصیلی متقاضی
 • در صورت اشتغال ارائه یک نامه از کارفرما مبنی بر حقوق سالانه متقاضی

و…

ارائه مدارک املاک و مستغلات قابل تبدیل و گزارش کارشناس رسمی دادگستری ارزیابی ملک به‌عنوان دارایی می‌تواند گزینه مناسبی در کنار سایر موارد مورد نیاز باشد. لازم به ذکر است که در این شرایط می‌بایست هر گونه بدهی و رهن مربوط به سند ملکی را تسویه نموده و یا با ارائه رسیدهای بانکی که نشان از پرداخت به‌موقع وام را دارد و مابقی میزان وام قابل‌پرداخت را نشان می‌دهد، مقامات سفارت آمریکا را متقاعد نمایید.

کارشناس رسمی دادگستری

اقامت امریکا

کارشناسی رسمی و ارزیابی بر اساس قیمت روز املاک متعلق به متقاضی و خانواده برای اثبات بخش تمکن ملکی مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی امریکا ، کانادا ، انگلیس ، استرالیا ، … توسط  کارشناس رسمی دادگستری صورت می پذیرد

ارایه گزارش ارزیابی همراه با تاییدیه  و در صورت لزوم ترجمه به زبان انگلیسی همراه با مهر دادگستری و وزارت امور خارجه

ارزیابی املاک و خدمات کارشناسی در این دفتر در اسرع وقت و ظرف مدت حدودا دو روز کاری صورت می پذیرد

بابت خدمات کارشناسی هیچگونه هزینه ای مازاد بر تعرفه مصوب قانونی تحت عناوین مختلف از متقاضی کارشناسی دریافت نخواهد گردید

اقامت امریکا

ویزای کار آمریکا به چند دسته کلی تقسیم بندی می شود که شامل ویزاهای H, J, E و P می باشند :

 • ویزای H1

این ویزا به ویزای متخصصین برای افراد دارای مدرک لیسانس و یا افراد متخصص با سابقه کاری معتبر، نیز معروف می باشد.

 • ویزای H1-B

این ویزا همانند ویزای H1 به مدت 3 سال صادر می گردد و قابلیت تبدیل به گرین کارت را دارد.

 • ویزای EB3

توضیحات تکمیلی ویزای تحصیلی امریکا

ویزای اسکیل ورکر یا کارگران متخصص بدون مدرک دانشگاهی

ویزای کارگران غیر متخصص که بدون نیاز به مدرک دانشگاهی، مدرک زبان و تخصص می توانند برای کارهای معمولی همچون باغداری و تمیز کردن منزل، اقدام کنند و گرین کارت دریافت نمایند.

 • ویزای J1

این ویزا برای امور کاری-تحقیقاتی و آموزشی با ارسال دعوتنامه از سوی شرکت هایی علمی تحقیقاتی با قابلیت تمدید 7 ساله و امکان کار پس از دوره آموزشی صادر می گردد.

 • ویزای P

ویزای P شامل P1, P2, P3برای هنرمندان و ورزشکاران و P4 برای خانواده هنرمندان و ورزشکاران می باشد.

انواع ویزای تحصیلی آمریکا

ویزای F-1

دانشجویان بین‌المللی بعد از گرفتن پذیرش از موسسات آموزشی و دانشگاه‌های آمریکا نیاز به ویزای F-1 (غیر مهاجرتی) یا همان ویزای تحصیلی آمریکا دارند که برای دستیابی به آن باید فرم‌های تقاضا پر شده، هزینه آن پرداخت شده و مصاحبه‌ای انجام شود. سازمان مسئول، فرم I-20 صادر می‌کند که برای اخذ ویزای F-1 ضروری است.

ویزای F-2 مربوط به همسر دارنده ویزای F-1 بوده و اگر همسر دارنده F-1 قصد تحصیل در آمریکا را داشته باشد، باید درخواست تغییر ویزا بدهد. فرزندان با داشتن ویزای F-2 در صورتی که قصد تحصیل در مدارس K-12 را داشته باشند، نیازی به تغییر ویزا نخواهند داشت.

ویزای M-1  

ویزای M-1 به دانشجویانی اعطا می‌شود که بخواهند در برخی از رشته‌های فنی و حرفه‌ای تحصیل کنند. با داشتن این ویزا اجازه کار کردن ندارید. ویزای M-2 مربوط به همسر دارنده ویزای M-1 خواهد بود. اگر همسر یا فرزند دارنده M-1 قصد تحصیل در آمریکا را داشته باشد، باید درخواست تغییر ویزا بدهد.

ویزای J-1

آن دسته از افراد که برای تبادل اطلاعات به آمریکا می‌روند و از طرف کشور مبدا از لحاظ مالی حمایت شده‌اند، برای ادامه تحصیل در آمریکا نیاز به ویزای J-1 دارند. ویزای J-1 ویزای فرصت مطالعاتی هم نامیده می‌شود. دانشجویان با ویزای J1 واجد شرایط ۱۸ ماه آموزش دانشگاهی هستند (سه سال، در مواردی که رساله دکتری داشته باشند).

ویزای J-2 مربوط به همسر یا فرزندان دارای ویزای J-1 بوده و با این ویزا آن‌ها نیز می‌توانند در آمریکا تحصیل کنند.

سازمان‌های DHS/ICE در صورت وجود گرفتاری های مالی برای فرد می‌توانند اجازه کار خارج از محیط دانشگاه در آمریکا را بعد از سال اول صادر کنند.

نکاتی مهم در خصوص اخذ ویزای تحصیلی آمریکا

 • برای پرداخت هزینه SEVIS، وارد سایت SEVP شده و پس از وارد کردن اطلاعات شخصی و همچنین کد SEVIS و کد دانشگاه خود، هزینه آن را پرداخت کنید. حداکثر تا سه روز قبل از سابمیت فرم آنلاین درخواست ویزا، باید این هزینه را پرداخت کنید.
 • برای پر کردن فرم DS-160 وارد سایت وزارت امور خارجه آمریکا شوید و اکانت بسازید.
 • در روز مصاحبه باید همه مدارک لازم را با خود همراه داشته باشید.
 • نتیجه مصاحبه شما یا همان روز اعلام می‌شود و یا ممکن است وارد پروسه بک گراند چک شوید. معمولا پرونده اکثر ایرانیان اگر کامل ریجکت نشود، وارد پروسه بک گراند چک می‌شود. پروسه بک گراند چک به صورت ریجکتی با بند 221g به شما نشان داده می‌شود. در این مرحله آفیسر شما را واجد شرایط دریافت ویزا می‌داند اما از نظر امنیت ملی آمریکا هم باید پیشینه شما بررسی شود. ریجکتی با بند 214 B ریجکتی کامل محسوب می‌شود و در این حالت پرونده شما بسته می‌شود. با توجه به تغییرات سالانه قوانین ، جهت کسب اطمینان در هر سال و قبل از هر گونه اقدام و پرداخت هزینه لازم است کلیه استعلامات مورد نیاز به تاریخ روز از مراجع معتبر و ذیصلاح دریافت شود .

روش‌های مهاجرت به آمریکا

مهاجرت به امریکا تحصیلی

مهاجرت کاری به امریکا

مهاجرت به امریکا از طریق ازدواج

مهاجرت از طریق تولد

مهاجرت نخبگان / مشاهیر / افراد با استعداد

مهاجرت به امریکا سرمایه‌گذاری

مهاجرت به آمریکا از طریق لاتاری

مهاجرت به آمریکا از طریق اسپانسرشیپ

مهاجرت به آمریکا از طریق لاتاری

هرساله در ماه اکتبر کشور آمریکا سامانه ثبت‌نام لاتاری را باز کرده و به 55 هزار نفر گرین کارت آمریکا را اعطا می‌کند. این ویزا که با نام ویزای DV نیز شناخته می‌شود، به منظور افزایش تنوع قومی در این کشور طراحی شده و هر کشور دارای سهمیه مشخصی است. سهمیه ایران در این ویزا حدود 4 هزار نفر در هر سال بوده که پس از برنده شدن باید برای مصاحبه به سفارت آمریکا در یکی از کشورهای همسایه مراجعه کنند. افراد بالای 18 سال با در دست داشتن یک پاسپورت معتبر، یک قطعه عکس پرسنلی و داشتن حداقل مدرک دیپلم می‌توانند در لاتاری ثبت‌نام کرده و شانس خود را برای بردن در آن امتحان کنند. اگر هم متقاضی مدرک دیپلم نداشته، باید حداقل 2 سال سابقه کار در 5 سال اخیر در یکی از مشاغلی که دولت آمریکا برای لاتاری لیست کرده، سابقه کار داشته باشد. سیستم لاتاری بر اساس قرعه‌کشی و به صورت تصادفی بوده و برندگان می‌توانند همراه با خانواده خود به این کشور مهاجرت کنند. مهاجرت به آمریکا از طریق لاتاری به دلیل نداشتن هیچ پیش‌شرطی چون دانش زبانی و یا سرمایه در میان مردم جهان محبوبیت زیادی داشته و سالانه میلیون‌ها نفر در آن ثبت‌نام می‌کنند. ثبت نام آن در اکتبر – نوامبر انجام شده، اعلام نتیجه آن در ماه می سال آتی میلادی بوده و در صورت قبولی و برنده شدن، سپتامبر 2 سال آتی میلادی امکان عزیمت به آمریکا وجود دارد (مثال: ثبت نام اکتبر 2022 – اعلام نتیجه در ماه می 2023 – عزیمت به آمریکا در سپتامبر 2024)

سایر موارد مورد نیاز جهت اثبات تمکن مالی توسط کارشناس رسمی دادگستری 

ارایه گزارش از توانایی  و تمکن مالی داوطلب قبل از اخذ تابعیت جهت ارایه به سفارت و اداره دارایی کشور مقصد خارجی ( از جمله کانادا ، آمریکا ، انگلیس ، آلمان ، اسپانیا ، فرانسه ، دومنیکا ، استرالیا …) اثبات تمکن مالی متقاضی قبل از دریافت تابعیت به منظور دریافت معافیت مالیاتی در کشور مقصد انجام می شود.

ارایه گزارش مکتوب از تمکن مالی متقاضی پس از اخذ اقامت به منظور تضمین بیزینس ، امور بیمه ، بازنشستگی ،… صورت می پذیرد.

ارزیابی ملک و کارشناسی زمین ، باغ و ویلا و ساختمان ،آپارتمان مسکونی، واحدهای تجاری ، اداری ، کارخانه و … متقاضیان مهاجرت و خانواده ایشان توسط کارشناس رسمی دادگستری صاحب صلاحیت در رشته راه و ساختمان همراه با ترحمه و تایید دادگستری و وزارت امور خارجه صورت می پذیرد.

5/5 - (1 امتیاز)