تجدید ارزیابی دارایی ها توسط کارشناس رسمی دادگستری

(بخش دولتی و خصوصی)

ارزیابی و تعیین قیمت روز املاک ، ماشین آلات و تجهیزات متعلق به سازمانها ، هلدینگ ها ، بانکها و شرکت های زیر مجموعه ، شرکت های دولتی و خصوصی  ، کارخانه ها، تجدید ارزیابی دارایی ها برای ثبت افزایش سرمایه ، نقل و انتقال سهام ، امور مالی ، دارایی و مالیاتی ، محاسبه ارزش دفتری ، ثبت در حساب دفاتر ، محاسبه هزینه استهلاک … توسط کارشناس رسمی دادگستری

در این مجموعه کارشناسی ، زمان انجام کارشناسی حدودا ظرف مدت دو روز کاری بوده و هیچگونه هزینه ای نیز مازاد بر تعرفه قانونی و تحت عناوین مختلف از متقاضی کارشناسی دریافت نخواهد گردید

جهت دریافت اطلاعات بیشتر میتوانید با شماره های ارائه شده تماس حاصل فرمایید


افزایش سرمایه شرکت ها از محل تجدید ارزیابی دارایی ها

افزایش سرمایه شرکتها  دارای چندین روش میباشد که یکی از معمول ترین آنها، افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی های متعلق به آن مجموعه است.

اطلاعاتی در رابطه با تجدید ارزیابی دارایی ها :

دارایی‌های شرکت‌ها  مانند زمین، ساختمان، تجهیزات و تأسیسات :

به عنوان مثال اگر شرکتی یک ساختمان را در سال 1387 به قیمت 500 میلیون تومان خریداری کرده باشد و هم اکنون قیمت آن به 5 میلیارد تومان رسیده باشد تا زمان عدم ارایه مدارک مستند و بروز سازی همچنان همان مبلغ خرید قبلی ملاک عمل میباشد . حال شرکت مزبور میتواند از طریق تجدید ارزیابی توسط کارشناس رسمی دادگستری و به روز کردن قیمت ساختمان و یا سایر داراییها ، ضمن افزایش سرمایه شرکت ، اصلاح ساختار مالی و محاسبه ارزش دفتری به تاریخ روز ، افزایش ظرفیت وام‌گیری، تأمین مالی برای افزایش توان تولید و تأمین مالی پروژه‌های جدید را نیز به مرحله اجرا درآورد.

نکات مهم افزایش سرمایه از طریق تجدید ارزیابی دارایی ها

بر طبق قانون مالیات‌های مستقیم جمهوری اسلامی ایران جز در برخی از موارد، تمامی دارایی‌های بلندمدت شرکت بر طبق فرمول اعلامی در قانون بایستی مستهلک گردند و برای هرکدام از دارایی‌ها فرمول خاصی تعریف‌شده است. استهلاک دارایی‌ها در حکم هزینه ناشی از درآمد ایجادشده توسط آن دارایی بوده و از درآمدهای آن سال شرکت کسر می‌گردد. به‌طور خاص از بین انواع دارایی‌هایی که ممکن است در فرایند افزایش سرمایه مورداستفاده قرار گیرد، زمین استهلاک‌پذیر نیست ولی سایر دارایی‌ها استهلاک‌پذیر بوده و طی سالیان از ارزش دفتری آن‌ها در ترازنامه کسر می‌گردد و به‌عنوان هزینه دوره گزارش می‌گردد.

 

طبق اصلاحیه قانون تجارت شرکت‌هایی که دارای زیان انباشته بیش از نصف سرمایه در ترازنامه باشند مشمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت شده و بایستی ضمن برگزاری مجمع فوق‌العاده در خصوص ابقا یا انحلال شرکت تصمیم‌گیری نمایند. درصورتی‌که در مجمع مزبور تصمیم به ادامه فعالیت گرفته شد، بایستی اقدام به افزایش سرمایه نمایند تا از شمولیت این ماده خارج گردند. با توجه به وضعیت این‌گونه از شرکت‌ها باید از افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها جهت خروج از شمولیت ماده ۱۴۱ قانون تجارت کمک بگیرند.

 

 در صورت عدم وجود مصوبات حمایتی و بر طبق قانون مالیات‌های مستقیم، شرکت‌هایی که اقدام به افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی می‌نمایند بایستی معادل ۲۵ درصد از افزایش انجام شده در قیمت دارایی مزبور را به‌عنوان مالیات به اداره دارایی بپردازند و تا زمانی که دارایی‌های مزبور در تملک شرکت باشد بایستی هر ۵ سال تجدید ارزیابی را تکرار نمایند مگر آنکه دارایی مورد تجدید ارزیابی‌ شده دیگردر مالکیت شرکت نباشد.

 

دولت در بودجه خود مصوبه حمایتی از شرکت‌های مشمول ماده ۱۴۱ را ارائه نموده مبنی بر اینکه در طی سال مالی بعد شرکت‌هایی که مشمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت شده‌اند و اقدام به افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی می‌کند معاف از مالیات خواهند بود و این نکته بسیار مثبتی است. چون درواقع طی فرایند این افزایش سرمایه پولی وارد شرکت نمی‌شود.

نکته مهم : هرگاه یک قلم از دارایی ها تجدید ارزیابی شود، تجدید ارزیابی تمام اقلام طبقه ای که دارایی مذکور به آن تعلق دارد، الزامی است.

تبصره ۱ – یک طبقه از دارایی ها را به شرطی میتوان به طور چرخشی تجدید ارزیابی کرد که تجدید ارزیابی آن طبقه از دارایی ها طی یک دوره کوتاه حداکثر تا پایان دوره مالی بعد کامل و به روز شود.

ماده ۴ – افزایش مبلغ دفتری یک دارایی در نتیجه تجدید ارزیابی آن، مستقیما تحت عنوان مازاد تجدید ارزیابی ثبت و در ترازنامه به عنوان بخشی از حقوق صاحبان سرمایه طبقه بندی میشود. منظور از دارایی، دارایی هایی است که مطابق استانداردهای حسابداری قابل تجدید ارزیابی است و شامل مواردی از قبیل دارایی های ثابت و سرمایه گذاری میتواند باشد.

 

  • کاهش مبلغ دفتری یک دارایی در نتیجه تجدید ارزیابی آن به عنوان هزینه قابل قبول مالیاتی پذیرفته نخواهد شد.

  • افزایش مبلغ دفتری یک دارایی در نتیجه تجدید ارزیابی آن، مستقیما تحت عنوان مازاد تجدید ارزیابی ثبت و در ترازنامه به عنوان بخشی از حقوق صاحبان سرمایه طبقه بندی میشود.

  • مازاد تجدید ارزیابی ، به استثنای مواردی، در زمان برکناری یا واگذاری ، دارایی مربوط یا به موازات استفاده از آن توسط واحد تجاری، باید مستقیما به حساب سود زیان انباشته منظور شود.

  • تجدید ارزیابی حسب مورد توسط کارشناس رسمی دادگستری یا کارشناس رسمی قوه قضاییه باید صورت پذیرد.

 

اخبار مرتبط :

نمایندگان مجلس با اصلاحات برخی از مواد طرح حداکثر استفاده از توان تولیدی و حمایت از کالای ایرانی جهت تامین نظر شورای نگهبان و افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها موافقت کردند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه نمایندگان در نشست علنی یکشنبه، ۱۵ اردیبهشت ماه 98 مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی در مورد طرح حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی، جهت تامین نظر شورای نگهبان با اصلاح برخی از مواد این طرح موافقت کردند.

در ماده اصلاحی ۱۵ آمده است: به منظور رونق تولید و ایجاد اشتغال از طریق اصلاح ساختار مالی شرکت ها و کارآمدسازی افزایش بهای ناشی از تجدید ارزیابی دارایی های اشخاص حقوقی موضوع حکم مقرر در تبصره یک ماده ۱۴۹ قانون مالیات مستقیم با اصلاحات و الحاقات بعدی، افزایش سرمایه از این محل مجاز و مشروط بر این است که ظرف مدت یکسال پس از تجدید ارزیابی به حساب سرمایه افزوده شده و این امر فقط یک بار در هر ۵ سال امکان پذیر است.

تدوین توسط کارشناس رسمی دادگستری

مرتبط :

نحوه اثبات تمکن مالی

سازمان ثبت اسناد کشور

تعرفه کارشناس رسمی دادگستری