گزارش کارشناسی

تنظیم گزارش کارشناسی جهت ارزیابی املاک اشخاص و شرکت های خصوصی ، بانک ها و شرکت های زیرمجموعه ، سازمان ها ، … ، ارزشگذاری طبق نرخ روز و قیمت معاملاتی و واقعی املاک جهت خرید ، فروش ، سندیت جهت تنظیم انواع قرارداد خرید ، فروش ، تهاتر ، اجاره ، ثبت دفاتر سالیانه و امور مالی و حسابداری ، ارزیابی و تجدید ارزیابی رسمی املاک متعلق به شرکتها جهت ثبت افزایش سرمایه ، امور مالی ، مالیاتی و دارایی ، ارزیابی املاک و اموال جهت تبدیل شرکت با مسئولیت محدود به شرکت سهامی خاص توسط کارشناس رسمی دادگستری با صلاحیت مربوطه ، محاسبه هزینه استهلاک و ارزش دفتری ، نقل و انتقال سهام ، واگذاری، ارزیابی املاک جهت تضمین وثیقه نزد دادسرا ، شرکت ها ، دریافت اعتبارات

تنظیم گزارش کارشناسی جهت داوری یا حکمیت ، تعیین قیمت دقیق و عادلانه ملک تعیین قدرالسهم واحدهای مسکونی ، تجاری ، اداری ، تعیین ارزش خالص سرقفلی ، میزان ارزش روز ملکیت هر واحد سرقفلی در یک مجموعه ساختمانی به طور جداگانه توسط کارشناس رسمی دادگستری ، تعیین نسبت ارزش ملکیت به سرقفلی برای هر واحد تجاری با توجه به ارزش روز و قدرالسهم ، ارزیابی ملک جهت تهاتر … هر کدام به تفکیک و با توجه به فاکتورهای موثر در کارشناسی و ارزیابی جهت قراردادهای خرید ، فروش ، مشارکت ،تقسیم مابین شرکاء ، وراث …

تنظیم گزارش کارشناسی جهت ارزیابی رسمی املاک جهت اخذ ویزا ، پذیرش دانشگاه ، اقامت یا مهاجرت کشورهای آمریکا ، کانادا ، استرالیا ، انگلیس اسپانیا …  توسط کارشناس رسمی دادگستری با صلاحیت رشته راه و ساختمان

تنظیم گزارش کارشناسی و بررسی قراردادهای ساختمانی ، پیمانکاری، قراردادهای طراحی ، معماری ، بازسازی و تعیین کیفیت و ارزش کار انجام شده و میزان تعهدات باقیمانده . تعیین میزان قدرالسهم هر واحد از عرصه و اعیان ، اعلام نظر درخصوص اختلافات ملکی توسط کارشناس رسمی دادگستری با صلاحیت ساختمان

تنظیم گزارش کارشناسی جهت تعیین اجاره بها واحدهای مسکونی ، اجاره بها املاک تجاری و سرقفلی ، اجاره بها زمین و ساختمان های با کاربری اداری ، فرهنگی ، آموزشی ، ورزشیتعیین اجاره بهای سالهای گذشته و خسارت تاخیر و همچنین تعدیل و تعیین اجاره بها توسط کارشناس رسمی دادگستری رشته راه و ساختمان

تنظیم گزارش کارشناسی جهت ارزش گذاری دستگاه و تجهیزات شرکت ها و موسسات خصوصی و دولتی ، سهام ، برند و ماشین آلات کارخانه جهت فروش، نقل و انتقال سهام ،افزایش سرمایه توسط کارشناس رسمی دادگستری با صلاحیت برق ، ماشین آلات ، تاسیسات صنعتی و یا کارشناس رسمی دادگستری با صلاحیت مربوط

در هریک از موارد مورد اشاره فوق ، انجام کارشناسی و تنظیم گزارش کارشناسی باید توسط کارشناس رسمی دادگستری با صلاحیت مربوطه و پروانه معتبر از کانون و یا مرکز کارشناسان رسمی دادگستری صورت پذیرد

خدمات کارشناسی رسمی ما تخصصی و صرفا در زمینه گروه راه و ساختمان و نقشه برداری و گروه ماشین آلات می باشد


گزارش کارشناسی

در محاکم قضایی زمانی که مشاجره یا مشکلی بوجود می‌آید، قاضی برای حل مشکل و علم به موضوع اختلافی به کارشناسان رسمی دادگستری مراجعه می‌کنند. در جریان پرونده، قاضی و بازپرس پرونده مسئول رسیدگی به موضوع تعارض بر اساس موازین قانون و علم حقوق هستند. در کنار قاضی و بازپرس حضور یک کارشناس رسمی دادگستری در رشته موردنظر کنار قاضی لازم است؛ مخصوصا اگر نیاز به ارائه نظر تخصصی باشد. اهمیت حضور کارشناسان رسمی و ارایه گزارش کارشناسی در این حوزه هر روز بیشتر می‌شود.

 

کارشناس رسمی دادگستری کیست؟

کارشناسان رسمی دادگستری افرادی هستند که در رشته خود دارای تحصیلات، تخصص و تجربه کافی هستند. این افراد در واقع در آزمون کارشناسان رسمی دادگستری شرکت کرده‌اند و پس از طی مراحل گزینش پروانه کارشناس رسمی دادگستری را از کانون کارشناسان دریافت می‌کنند. پس از دریافت پروانه رسماً به‌عنوان کارشناس در رشته موردنظر انتخاب می‌شوند.

البته کارشناس رسمی شغل به‌حساب نمی‌آید؛ بلکه یک مجوز جهت همکاری با قاضی در موارد تخصصی است. کارشناس در صورت درخواست قاضی پرونده اقدام به بررسی و ارائه نظر می‌کند. بر همین اساس نظر کارشناس رسمی می‌تواند سرنوشت پرونده را تعیین کند. این موضوع باعث می‌شود حساسیت کار کارشناس بالاتر رود و تخصص و تجربه و توانمندی فرد در ارائه نظریه به موضوعی مهم تبدیل شود.

چگونگی رفع اختلاف نظر در ارزش ملک

برای اینکه اهمیت و جایگاه کارشناس رسمی دادگستری را بیشتر درک کنیم به یک مثال ملموس می‌پردازیم؛ به عنوان مثال طرفین یک معامله در مورد تعیین نرخ یک ملک توافق نظر نداشته باشند. قاضی و بازپرس پرونده اطلاعاتی حقوقی دارند اما از اصول تعیین نرخ زمین اطلاعی ندارند. در این شرایط بایستی از یک کارشناس رسمی دادگستری حوزه ساختمان دعوت به عمل آید که در ارائه نظر قطعی واعلام  نرخ کارشناسی رسمی به قاضی پرونده کمک کند.

در این شرایط کارشناس بر اساس اصولی که آموخته و کاملاً تخصصی است اقدام به تعیین نرخ قانونی زمین می‌کند؛ بدون اینکه از طرفین دعوا تأثیر بپذیرد. در پایان قاضی پرونده بر اساس نظر کارشناس و انطباق آن با موازین حقوقی حکم نهایی را صادر می‌کند. این مثال جایگاه کارشناس و حساسیت کار او را روشن می‌کند. اهمیت تخصص و تجربه بالا و عادل بودن کارشناس در اینجا قابل لمس و درک است.

حضور کارشناس رسمی دادگستری در دادگاه و ارائه نظر کارشناسی

 

وظایف کارشناسان رسمی دادگستری چیست؟

شرح وظایفی برای کارشناسان رسمی وجود دارد که در این قسمت با آنها آشنا می‌شویم.

  1. حفظ اسراری که به واسطه انجام فرایند کارشناسی بدست می‌آورد؛ در صورتی که اسرار را فاش کند علاوه بر مجازات انتظامی محکوم به حبس نیز خواهد شد. رازداری باید یکی از ویژگی‌های یک کارشناس باشد.

  2. اخذ هرگونه وجه از طرفین دعوا ممنوع است؛ کارشناس تنها می‌تواند مبلغ تعیین شده از طرف دادگاه یا آیین‌نامه وزارت دادگستری را از مدعی دریافت کند. دریافت هرگونه وجه غیررسمی رشوه محسوب می‌شود.

  3. کارشناس بایستی هنگام اظهارنظر کارشناسی جوانب ادب را رعایت کند؛ این موضوع از عوامل بسیار مهم و تأثیرگذار بر ادامه کار و رشد کارشناس خواهد بود و به‌دقت مورد بررسی قرار می‌گیرد.

  4. انضباط فردی کارشناس نیز از وظایف اوست؛ به این صورت که باید تمام دفاتر و نامه‌هایی که راجع به کارشناسی است را بایگانی کند. دلیل بایگانی کردن این است که همواره کارشناس بایستی نظری را که ارائه داده حفظ کند تا هر زمان که مجدداً به پرونده رجوع می‌شود بتوان به مستندات گذشته دسترسی پیدا کرد.

  5. کارشناس موظف است در مواقعی که مقام صلاحیت‌دار تعیین می‌کند در جلسه یا محل مقرر شده حضور یابد؛ مگر اینکه عذر موجهی وجود داشته باشد.

کارشناسان رسمی عمدتاً در قوه قضاییه فعالیت می‌کنند، اما سایر بخش‌ها همچون قوه مجریه، سایر نهادها و سازمان‌ها، بخش خصوصی و افراد عادی نیز از خدمات کارشناسان بهره‌مند می‌شوند. درصورتی‌که به خدمات کارشناسی نیاز دارید می‌توانید به سایت اکسپرت مراجعه کنید و از نظرات کارشناسان مجرب حاضر در مجموعه بهره‌مند شوید.

خدمات کارشناس رسمی دادگستری

خدمات گسترده‌ای در حوزه کارشناسی رسمی دادگستری ارائه می‌شود. خدمات مهم شامل ارزیابی املاک، تمکن مالی برای سفارت، کارشناسی ماشین‌آلات، نقشه‌برداری قطعات ثبتی است. خدمات این مجموعه به‌صورت اجمالی در زمینه راه و ساختمان و نقشه‌برداری و همچنین گروه ماشین‌آلات است. درصورتی‌که در هر یک از زمینه‌های مطرح شده نیاز به کارشناسی دارید می‌توانید از خدمات کارشناسان رسمی دادگستری ما بهره‌مند شوید.

خدمات کارشناسی رسمی دادگستری

تعرفه خدمات کارشناسی رسمی دادگستری

تعرفه خدمات کارشناسی این مجموعه براساس قیمت موضوع مورد کارشناسی و تعرفه قانونی مصوب قوه قضاییه تعیین می‌شود. شرح دقیق خدماتی که کارشناس رسمی دادگستری ارائه می‌دهد در بخش حق الزحمه کارشناسی طبق تعرفه مصوب قوه قضاییه ارایه شده است . حق‌الزحمه کارشناسی درصدی قانونی از نرخ ارزیابی صورت‌گرفته خواهد بود. در ارزیابی املاک عوامل بسیاری تأثیرگذار هستند و همین گوناگونی عوامل باعث حساسیت کار کارشناسی خواهد شد.

در ادامه به تشریح یک مثال می‌پردازیم که گویای سختی و پیچیدگی کار کارشناسی است. تصور کنید یک کارشناس می‌خواهد قدمت یک بنا را تعیین کند؛ برای این کار بایستی سوابق ادارات برق، گاز، آب، اداره ثبت، پرونده‌های امور مالیاتی و بیمه، اتحادیه‌های صنفی، همچنین عکس و نقشه‌های هوایی، بافت بنا و نوع اعیانی، تحقیقات محلی و روش‌های علمی همگی مورد بررسی قرار گیرد.

جمع‌بندی پایانی

ارائه خدمات کارشناس رسمی دادگستری بهترین راه برای رسیدن به توافق بین افرادی است که بایکدیگر، هم نظر نمی‌شوند بدون مراجعه به مراجع قضایی و صرف هزینه های گزاف و زمانهای طولانی است . کارشناس در این شرایط بر اساس ضوابط و قوانین می‌تواند به حل اختلاف بین دو نفر کمک کند. این مجموعه می‌تواند حتی در زمینه مهاجرت و کارشناسی میزان تمکن مالی با هدف مهاجرت کمک خوبی برای متقاضیان این امر باشد.

Rate this page